Istorie Decembrie 7, 2014

Localul actual al bisericii „Sfântul Nicolae”, construcție din piatră și cărămidă s-a făcut cu cheltuiala vornicului Constantin Miclescu și s-a sfințit la 26 octombrie 1815.

Acestei biserici i s-a adăugat pridvorul în 1845, de către vornicul Scarlat Miclescu și soția sa Maria, fiica vornicului Dimitrie Beldiman iar în preajma anului 1906 biserica era în supravegherea lui Ioan Miclescu, proprietarul moșiei, necesitând reparații generale.

Preoți slujitori la biserica din satul Călinești: Vasile Nicolai, Costache, Niță, Vasile Măzirachi, Gheorghe Gheorghiu, Ion Filipescu, Ion Sandovici în perioada 1887-1905. Din luna octombrie a anului 1905, preotul Vasile Soescu, satul avea 150 familii cu 850 suflete.

În anul 1930 Parohia Călinești cuprindea satele Călinești, Mândrești și Hrișcani. Parohia avea casă parohială și paroh pe preotul Ioan Grigoraș.

La această parohie au mai funcționat preoții: Aristotel Popescu, Brânzei, Eugen Vornicu, Florentin Pușcașu iar în prezent Sergiu Bâșcă.